IV. Metode: iespējami sliktākā ideja
Kas tā ir?
Metodes pamatā ir „prāta vētras” tehnika, taču atšķirībā no „prāta vētras” variācijām, kas tiek organizētas, lai radītu pēc iespējas vairāk vērtīgu ideju, šīs metodes mērķis ir panākt pretējo — piedāvāt maksimāli daudz nejēdzīgu priekšlikumu. Lietojot šo metodi kā iesildīšanās aktivitāti, iespējams atraisīt grupas dalībniekus, jo izteikt smieklīgu un aplamu ideju ir vienkāršāk nekā mēģināt konkurēt ar racionāliem un pamatotiem ierosinājumiem. Turklāt sesijas noslēgumā nereti izrādās, ka aplamas idejas palīdz rast inovatīvas ieceres, par kurām citkārt komanda nebūtu iedomājusies.
Kas man ir jādara?
Ideju ģenerēšanas sesija, kā ierasts, sākas ar dizaina izaicinājuma prezentēšanu. Tāpat kā citās ideju ģenerēšanas sesijās, arī šajā ir nepieciešams vadītājs, kurš uzrauga laiku un darba gaitu. Dalībnieku uzdevums šajā ideju ģenerēšanas sesijā ir paust iespējami sliktāko atrisinājumu izvēlētajai problēmai. Tas var notikt dažādos veidos. Tā var būt diskusija klasiskas „prāta vētras” veidā, „Braindumping” sesija, kurā katrs dalībnieks individuāli uz līmlapiņām saraksta tik daudz sliktu ideju, cik vien viņam ienāk prātā, un pēc tam prezentē pārējai komandai, vai „Brainwriting” variācija, kurā muļķīgākās idejas tiek padotas pa apli un katra nākamā dalībnieka uzdevums ir mēģināt nejēdzībā pārspēt savu kolēģu uzrakstīto. „Brainwriting” gadījumā var lietot arī iepriekš sagatavotu darba lapu (paredzēt lejupielādes iespēju). Lai kāds paņēmiens tiktu lietots, dalībnieki tiek mudināti iedomāties visneiedomājamākos, muļķīgākos un neefektīvākos scenārijus.
Pēc „prāta vētras” sesijas dalībnieki izskata darba grupas kolēģu idejas un neilgi diskutē par to, kurš no piedāvātā risinājuma aspektiem ir pats nejēdzīgākais. Kad diskusija ir beigusies, dalībnieki tiek mudināti domāt par to, kā piedāvātās sliktās idejas pārvērst par jēgpilnām – piedāvāt galēji pretējus ierosinājumus, koriģēt tikai dažus slikto ideju aspektus vai iedvesmoties pilnīgi jaunām iecerēm.
Kāds būs rezultāts?
Metode „iespējami sliktākā ideja” ir efektīvs „ledlauzis” komunikācijas veicināšanai un produktīvai ideju izstrādei turpmākajās ideju ģenerēšanas sesijās. Iegūtās idejas (sevišķi – mēģinājums padarīt tās jēgpilnas un lietojamas uzdevuma noslēgumā) palīdz radīt nestandarta risinājumus, kas var būt noderīgi turpmākajā darba gaitā.