V. Metode: 10 plus 10
Kas tas ir?
Tāpat kā „prāta vētra”, arī „10 plus 10” palīdz radīt daudz ideju īsā laika posmā, taču šajās darba sesijās nozīmīga ir vizuāla ideju ģenerēšana. Vispārīgu ideju ģenerēšana tiek papildināta ar lielāku detalizāciju otrajā sesijas daļā. Mērķis ir izstrādāt lielu daudzumu zemas precizitātes skiču, no kurām turpmākajā procesā izvēlēties labākās un attīstīt prototipu līmenī. Ideju ģenerēšanas sesijas dalībnieki šajā aktivitātē strādā patstāvīgi, darbs ir sadalīts divos posmos (abos tiek izstrādātas 10 ideju skices). Izmantojot šo metodi, ir jāņem vērā, ka ne visiem ideju ģenerēšanas sesijas dalībniekiem patīk zīmēt. Lai mazinātu satraukumu vai skepsi, ieteicams veikt ar zīmēšanu saistītu iesildošu aktivitāti, turklāt sesijas vadītājam ir jāatgādina, ka skiču vienīgais uzdevums ir, lai tās būtu saprotamas citiem dalībniekiem.
Dalībniekus jāmudina attēlot reālus priekšmetus vai tēlus un izvairītiem no metaforām. Metode būs sevišķi noderīga fizisku vai digitālu produktu izstrādē, mazāk piemērota abstraktu konceptu radīšanā. Līdzīga metode ir arī „Crazy8” skicēšanas aktivitāte, kas ir iekļauta „Google Design Sprint” metožu sarakstā.
Kas man ir jādara?
Arī „10 plus 10” ir vajadzīgs vadītājs – līderis, kurš uzrauga darbu un vada to. Ideju ģenerēšanas sesija sākas ar dizaina izaicinājuma un sesijas mērķu izzināšanu. Lai darbs ritētu efektīvi, vienā darba grupā strādā 4–7 cilvēki. Ja darba grupa ir lielāka, to jāsadala vairākās komandās. Dalībnieki strādā katrs individuāli, un viņu uzdevums ir radīt skices, kas ataino risinājuma ideju. Uzdevumam tiek atvēlētas 7–10 minūtes, un tā beigās komandai kopumā ir jābūt sagatavotām 10 skicēm (piemēram, ja grupā ir 5 dalībnieki, tad katrs dalībnieks izveido 2 skices, savukārt tad, ja ir 7 dalībnieki, kāds no dalībniekiem izveido vairākas skices, kāds sagatavo vienu). Skicēm nav jābūt detalizēti izstrādātām.
Kad pirmās 10 skices ir uzzīmētas, komandas dalībnieki prezentē savus ierosinājumus pārējiem grupas biedriem. Skices netiek kritizētas, un diskusijas par tām netiek izvērstas. Kad īsās prezentācijas ir pabeigtas, katrs grupas dalībnieks nobalso par vienu no 10 skicēm. Skice, kas ir ieguvusi lielāko balsojumu skaitu, tiek novietota galda centrā, pārējās idejas – mazliet sāņus.
Nākamajā „raundā” komandas uzdevums ir izstrādāt 10 variācijas skicei, par kuru tika nobalsots. Šajās skicēs darba grupas dalībnieki var ilustrēt variācijas par mērogu, tehniskajiem risinājumiem, materiāliem, iesaistītajiem cilvēkiem un citiem aspektiem. Darbs aizrit, katram grupas biedram strādājot individuāli. Kad skices ir uzzīmētas, dalībnieki prezentē tās savai darba grupai. Pēc prezentācijām uz galda tiek atliktas atpakaļ arī agrāk izbalsotās skices, un katra komanda kopumā būs sagatavojusi 10–20 vispārīgas un 10 detalizētas skices, kas paredzētas turpmākai izvērtēšanai.