IX. Metode: ideju izvērtēšanas matrica

Kas tā ir?

Metodes mērķis ir izvērtēt idejas pēc vairākiem iepriekš noteiktiem kritērijiem. Lai paņēmiens būtu efektīvs, ir svarīgi izvēlēties pareizus, projektam atbilstīgus kritērijus. Matricas lietojums palīdz: strukturēt idejas atbilstīgi kritērijiem, novērtēt un savstarpēji salīdzināt idejas, izvēlēties vienu piemērotāko ieceri. Idejas un izvērtēšanas kritēriji tiek izvietoti tabulas veidā, ļaujot aritmētiski aprēķināt noteiktās ieceres potenciālu.

Biežāk lietotais un vienkāršākais veids, kā izvērtēt daudzās idejas, ir sagrupēt tās.
 

Kas man ir jādara?

Tā kā ideju ģenerēšanā nozīmīga ir kvantitāte un mērķis ir radīt pēc iespējas vairāk ideju, izvērtēšanas matricu var lietot tad, kad ar afinitātes diagrammas palīdzību idejas jau ir sagrupētas un par tām ir nobalsots. Izvērtēšanu veic tie paši dalībnieki, kuri izstrādājuši idejas un ir labi informēti par to specifiku un būtību. Vispirms komanda nosaka kritērijus, pēc kādiem idejas tiek izvērtētas, un ieraksta tos tabulas 1. vertikālajā kolonnā. Nepieciešamības gadījumā kritērijus var papildināt ar koeficientu, kas nosaka to nozīmīguma pakāpi. Tabulas 1. horizontālajā rindā tiek uzskaitītas idejas (atkarībā no projekta specifikas, mēroga un izstrādes posma tās var būt gan grupas afinitātes diagrammā, gan, piemēram, jau ļoti konkrētu ideju top 5, par ko tiek nobalsots).

Izvērtēšanas matricu var lietot tad, kad ar afinitātes diagrammas palīdzību idejas jau ir sagrupētas un par tām ir nobalsots.

Komanda izvērtē katru ideju, ņemot vērā noteiktu kritēriju vērtībā no 1 līdz 5 punktiem, pirms tam vienojoties, ko katra vērtība kritērija kontekstā nozīmē. Kritēriju summa tiek aprēķināta, reizinot vērtību ar koeficientu. Par labāko tiek atzīta ideja ar augstāko vērtējumu.

Piemērs:

Kāds būs rezultāts?

Ideju izvērtēšanas matrica sniegs viegli uztveramu izvirzīto ideju izvērtējuma pārskatu atbilstīgi komandas noteiktajiem kritērijiem. Lai rezultāts būtu objektīvs, izvērtēšanā ir jāpiedalās profesionāļiem, kuru kompetencē ir izvērtēt noteiktus kritērijus. Ja tas nav iespējams, komandai ir jālūdz īsa konsultācija vai jāpagarina izvērtēšana līdz brīdim, kad nepieciešamā informācija būs iegūta. Metode būs sevišķi piemērota gadījumos, ja ideju izstrādē piedalās tehnoloģiju jomu vai eksakto zinātņu pārstāvji.